Aktualności

Direct Art Pg

Ubezpieczenia w formie direct – ochrona w opcji „na klik”.

Niewątpliwie istotnym argumentem przemawiającym za ubezpieczeniami direct, jest wygoda jaką daje możliwość zawierania ochrony w dowolnym momencie, 24 godziny na dobę i 365 dni w roku.

Mało kto jest dziś zaskoczony faktem, że coraz więcej ubezpieczeń zawiera się bez wychodzenia z domu. Szczególnie, jeśli w tle nasilają się ograniczenia związane z pandemią koronawirusa. Oczywiście nadal mamy do czynienia z okolicznościami, w przypadku których tradycyjny sposób zawarcia ochrony tj. spotkanie z brokerem lub agentem, rozmowa o potrzebach i osobiste negocjacje, będą bardziej wskazane. Jakie zatem ma zalety, a w jakich sytuacjach formuła direct wykaże mniejszą użyteczność?

Metoda direct w praktyce oznacza, że osoba zainteresowana ochroną ubezpieczeniową samodzielnie zapoznaje się z dostępnymi ofertami, a w przypadku decyzji, wybraną opcję uruchamia za pośrednictwem telefonu lub Internetu. Proces ten nie zakłada fizycznego kontaktu z pośrednikiem ubezpieczeniowym. Takie rozwiązanie pozwala klientowi wybierać spośród wielu opcji dostępnych poprzez dedykowane platformy online. Dzięki temu oferowane możliwości można analizować i porównywać bez presji czasu, bądź uczestniczącego w spotkaniu sprzedawcy. Wybór finalnej oferty odbywa się z reguły z większej puli propozycji, a sam klient ma poczucie osobistej kontroli nad doborem interesującej go opcji.

Inwestycja w ochronę za pośrednictwem direct, często jest również tańsza niż wybór tej samej opcji za pośrednictwem agenta. Wynika to z niższych kosztów związanych z taką formą sprzedaży ubezpieczeń, a także wzmożonej konkurencji wśród ubezpieczycieli budujących swoją pozycję w dystrybucji online.
Niewątpliwie istotnym argumentem przemawiającym za ubezpieczeniami direct, jest również wygoda jaką daje możliwość zawierania ochrony w dowolnym momencie, 24 godziny na dobę i 365 dni w roku. Osoba zainteresowana nie musi umawiać się na spotkanie z pośrednikiem, a co się z tym wiąże uwzględniać standardowych godzin pracy, czasu na dojazdy, bądź poszukiwać okienek z wolnymi terminami. Możliwość realizowania transakcji w formule zdalnej, zapewnia również większe bezpieczeństwo w materii kontaktów międzyludzkich, tak pożądane np. w czasie pandemii, której aktualnie wszyscy doświadczamy.

Czy trzeba się obawiać, że po zdalnym zawarciu ochrony będziemy pozostawieni samym sobie? Bynajmniej. Ubezpieczyciele dbają o klienta direct jak o każdego innego. Dokumentacja pomiędzy stronami przesyłana jest za pośrednictwem poczty elektronicznej, a system do składania zamówień samodzielnie dba o to, aby ubezpieczony wiedział o wszystkim, co dotyczy jego ubezpieczenia, np. przypomina o terminach ekspiracji obowiązujących polis.

W takim razie kiedy i w jakich okolicznościach, spotkanie z profesjonalnym pośrednikiem może okazać się niezbędne, albo bardziej wskazane? Musimy pamiętać, że zakup różnych rodzajów ubezpieczeń może się od siebie znacznie różnić. Przy ubezpieczeniach typu OC, AC, NNW, czy KL (koszty leczenia), klient z reguły sam poradzi sobie z właściwą analizą oraz wyborem finalnego rozwiązania. Przy bardziej skomplikowanych produktach może być jednak wskazana pomoc specjalisty, który zwróci uwagę na najistotniejsze elementy oraz zarekomenduje ofertę najlepiej dopasowaną do indywidualnych potrzeb osoby bądź organizacji. W wielu przypadkach kluczowe okazują się doświadczenie i rozległa wiedza np. brokera, który nie tylko sprawnie rozpozna rzeczywiste potrzeby klienta, ale na bazie zebranych doświadczeń zaprojektuje skuteczną i optymalną ochronę. Często poprzez dobór indywidualnie pasujących rozwiązań, zapewni dodatkowe oszczędności, wynikające np. z wyłączenia klauzul nie mających zastosowania u danego klienta. Dla wielu klientów zaufanie do profesjonalnego pośrednika, często stanowi swego rodzaju „drogę na skróty” do sprawnego uruchomienia ochrony, np. bez konieczności osobistego zgłębiania rozbudowanych zapisów OWU.

Decydując się więc na zakup oferty w formie direct warto jest przede wszystkim odpowiedzieć na pytanie czy i na ile jesteśmy gotowi do tego, aby przejść przez cały proces samodzielnie. Jeśli jednak wiemy, co nas interesuje i czujemy się pewnie wybierając dany produkt ubezpieczeniowy, który wcześniej przeanalizowaliśmy, to nie ma żadnych przeciwwskazań, aby zawrzeć umowę na odległość. Będzie szybciej, łatwiej, taniej i bezpieczniej.

Czy warto zatem korzystać z directowej dystrybucji ubezpieczeń? Na pewno warto mieć świadomość różnych możliwości i rozwiązań, a ostatecznie wybierać takie, które korespondują z naszym interesem i zapewniają oczekiwany przez nas komfort. Postępujący rozwój technologii informatycznych, w tym komunikacji online, z całą pewnością sprzyjają rosnącej popularności takiej formuły.

Autor: Paulina Gromadzka, Menedżer ds Rozwoju Biznesu, Brokerska Grupa Ubezpieczeniowa WDB S.A.

————
WDB S.A. to jeden z największych polskich brokerów ubezpieczeniowych. W obsłudze brokerskiej posiada ponad 7 tys. podmiotów. Spółka przez lata wyspecjalizowała się w kompleksowej obsłudze firm z różnych sektorów gospodarki. W swojej codziennej pracy z klientami z powodzeniem wykorzystuje innowacje technologiczne, w tym dedykowane rozwiązania w zakresie directowej formuły dystrybucji i administracji programami ubezpieczeniowymi. Jedną z najnowszych realizacji jest kompleksowy program NNW dla dzieci w formule direct, dostępny poprzez platformę www.ubezpieczeniadirect.pl, przygotowany na zlecenie Fundacji PolskieDzieci.org